Malta patří k nejmenším zemím Evropy, s nejvyšší hustotou osídlení. Jedná se o Maltské souostroví ve Středozemním moři s celkovou rozlohou 316 km2, hlavní ostrov, Malta, má rozlohu 246 km2, mezi další navštěvované ostrovy patří Gozo a Comino. Hlavním městem je krásná Valletta, která se nachází na východním pobřeží ostrova. Na Maltě žije kolem 430 000 obyvatel, kteří mluví dvěma úředními jazyky a to anglicky i maltsky. Malta je parlamentní republikou a od roku 2014 stojí v čele prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca. Od 1. května roku 2004 je Malta členem Evropské Unie, platí se zde eurem.

Maltská historie sahá do doby více jak 7000 let zpět, kdy na ostrov začali připlouvat první osadníci. Díky strategické poloze v srdci Středomořského moře se Malta stala cílem mnoha dobyvačných národů a pyšní se tak bohatou historií. Většina největších světových civilizací, které utvářely světovou historii buď putovaly okolo ostrovů nebo se tam na nějaký čas usadily. Po každé z nadvlád zde něco zůstalo, každý národ zanechala na Maltě svou stopu. 

Maltské souostroví prožilo také záhadnou etapu megalitických chrámů, o jejichž vzniku nejsou do dnešní doby přesné informace. Ikdyž není jasné, jak mohla tehdejší civilizace tyto velkolepé stavby postavit, pozůstatky můžete obdivovat dodnes. Země, co by býválá britská kolonie (téměř 200 let), má stále velmi silné vazby na Velkou Británii a je členem Britského společenství národů. V roce 1964 byla vyhlášená nezávislost Malty a o deset let později se stala republikou.

Malta se může pochlubit snad největší koncentrací historického bohatství na jeden km čtvereční na světě! Svojí rozlohou jsou ostrovy velmi malé a díky tomu jsou všechny památky lehce dosažitelné. Během pobytu na Maltě můžete vidět opravdu hodně. Pozůstatky měst, škol a další historické skovosty je možné najít na mnoha místech ostrovů. Nejcennějším drahokamem maltské historie je ko-katedrála sv. jana ve Valettě. Dědictví zanechané rytíři sv. Jana je zároveň domovem dvou světoznámých obrazů slvaného italského malíře Caravaggia. V hlavním městě Valleta najdete klenoty historie přímo pod otevřeným nebem!

Maltské ostrovy jsou typickou oblastí středomořského podnebí. Pokud hledáte lokalitu, kde máte zaručené teplé, sluneční, letní dny, pak je pro vás Malta jasnou volbou! Srážky se vyskytují velmi málo a to především přez zimu, nejčastěji v období od listopadu do února. Sníh je pro obyvatelé Malty velkou raritou. Léta jsou naopak suchá (prakticky beze srážek) a horká avšak díky vlivu moře, které ostrovy obkolopuje, a příjemnému vánku jsou i v nejteplejších dnech snesitelná. V hlavní turistické sezóně (červenec-srpen) jsou běžné teploty kolem 30ºC, teplota moře kolem 24-25ºC a krásně modrá obloha bez mráčku.

Na Maltu létá přímý spoj Air Malta z Prahy či Vídně, let trvá cca 2 a půl hodiny a na palubě dostanete kromě vody taky něco malého k snědku. Nově operují lety z Prahy také české aerolinky. 

Po ostrově pak máte na výběr z několika možností dopravy... Na Maltě jezdí místní klimatizované autobusy, které vás za pár drobných rozvezou po celém ostrově. Mezi hlavními ostrovy (Malta - Gozo - Comino) pak jezdí pravidelně trajekty. Loďky jsou pro Maltu typické, můžete také využít nabízených okružních turistických plaveb a výletů.

Můžete si také půjčit auto, ale pozor, jízda po maltských silnicích pro vás může být dobrodružným a silným zážitkem. Krom toho, že malťané rozhodně nepatří mezi řidiče, které by se podctivě řídili předpisy a naopak se nebojí vám naznačit či říct, co si o vašem stylu řízení myslí, tak se tu jezdí vlevo. Obecně však platí, že autonehodu na ostrově uvidíte jen zřídka kdy. Auto si mohou půjčit na Maltě osoby starší 25 let, některé půjčovný pronajmou auto i mladším osobám, avšak za příplatek. Užitečná informace také  je, že si nelze půjčit auto přímo na letišti a při plánování trasy pozor, některé benzínky jsou v neděli zavřené.

Malta je kosmopolitní destinací s širokou škálou hotelů, lázní, restaurací a zábavními podniky, které jsou připraveny pro širokou veřejnost. Každý si tu určitě vybere to své!

Jít do restaurace je vždy zážitek a to nejen z gastronomického hlediska. Maltské, zejména pak čerstvé mořské delikatesy, vám určitě budou moc chutnat a kromě toho se podniky nachází na úžasných místech. Mnoho restaurací je přímo v historických budovách nebo mají úchvatný výhled na moře plné barevných lodiček. Alfa tým určitě doporučuje ochutnat místní specialitu, kterou je králík na všechny možné způsoby a jako předkrm ochutnejte třeba šneky, jako my!

Pokud budete na Maltě mezi červnem a září, nejspíš narazíte na nešjednu náboženskou festu. Oslava svatého patrona města nabízí turistům vždy nevšední  kulturní zážitek a unikátní atmosféru.

Ostrov nabízí mnoho sportovních aktivit. Můžete si jít ráno zaběhat podél pobřeží, vyzkoušet vodní lyže,  jezdit na plachetnici, létat na padáku, lézt po skalách, vydat se na trekking, nebo si zajezdit na kole. Pokud vás láká podmořský život, určitě si najděte chvilku na šnorchlování a nebo vyzkoušejte potápění. Malta má více míst na potápění než jakýkoliv další ostrov. Ostrovy přímo vybízejí k tomu, abyste objevili maltský podmořský svět! 

Téměř po celý rok můžete trávit volný čas sportovními aktivitami pod středomořským sluncem a plavat v křišťálově čistém moři.

Tipy Alfa Agency na výlety, které nemůžete vynechat:

 • dechberoucí zátoka St. Peter's Pool
 • večerní prohlídka Vallety
 • rybářská vesnička Marsaxlokk s místními trhy
 • jeskyně Blue Grotto
 • návštěva 5D kina ve Valletě - stručný příběh o historii ostrova

 

 • pro cestování na Maltu vám postačí platný cestovní pas či občanský průkaz, není nutné žádat o vízum
 • pro vstup do země nepotřebujete žádné specifické očkování
 • na ostrově jsou zásuvky britského typu (230V/50Hz), proto si určutě nezapomeňte přibalit adaptér
 • maltská telefoní předvolba je +356
 • na Maltě najdete Honorární generální konzulát České republiky (adresa: Hardrocks Bussines Park, burmarrad road, NXR 6345, Naxxar)
 • čas je stejný jako v ČR, takže si nemusíte přetáčet hodinky při příletu
 • jídlo v restauraci je cenově podobné, jako v ČR

Seznam nabízených pracovních programů podle země

Study & Work Malta

Přemýšlíte jak strávit super léto a přitom si vydělat? Chcete si zlepšit angličtinu, poznat novou kulturu, navštívit nová místa a zažít spoustu nevšedních zážitků? Pak je tato varianta přímo pro vás ! Během jazykového kurzu můžete využít odborné poradenství odborníků týkající se práce na Maltě. Učitelé vám poradí, jak správně napsat životopis, motivační dopis, poradí vám nejlepší způsob jak si najít práci, předají aktuální tipy a nastíní kompletní proces hledání práce.

Přejít na podrobné informace o Study & Work Malta