Velká Británie (Spojené království Velké Británie a Severního Irska) je největším ostrovním státem v Evropě, ve kterém žije okolo 60 milionů obyvatel. Je tvořen unií historických zemí, do které spadá Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Je parlamentní monarchií v čele s královnou Alžbětou II. Kořeny tohoto ostrovního státu spadají až do 9. století a narodilo se tu od té doby nespočet slavných osobností z řad básníků, dramatiků, romanopisců, malířů, architektů i hudebníků. Spojené království patří k velmi časté volbě pro studium angličtiny. Je dobře dostupné letecky i autobusem a jazykové školy jsou zde na vysoké úrovni a v široké nabídce. Hlavním městem Velké Bitánie je Londýn, který se řadí mezi města s nejvyšší životní úrovní v Evropě. Čekají vás zde  procházky podél Temže, nepřeberné množství galerií, markety, umělecké čtvrti a mnoho dalších. Úředním jazykem je angličtina, kterou se mluví na většině území s mnoha dialekty. Hlavní měnou této země je libra štěrlinků. 

Historie Velké Británie sahá už do doby ledové, kdy ještě jednotlivé ostrovy tohoto státu byly spojeny s pevninou. V době neolitu (7 tis. př. n. l.), době bronzové (1800 př. n. l.) a době železné došlo k prvnímu osídlení tohoto ostrova. Na tomto ostrově se postupně vystřídalo několik kmenů, ke kterým například patřily: Keltové, Římané, Anglové, Sasové či Jutové, jejichž osídlení bylo v následujících letech:

 • 450 př. n. l. - Keltové
 • 55 př. n. l. - Římané
 • r. 407 - Germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů.

Důležité události Velké Británie:

 • r. 1016-1042 – území anglického království bylo napadeno a podmaněno Vikingy.
 • r. 1066 - bitva u Hastingsu, kdy byl zabit anglický král Harold II. Normanským vévodou Vilémem zvaným Dobyvatelem, který vzápětí založil novou anglickou dynastii.
 • r. 1215 byla omezena královská moc listinou Magna Charta. Jednalo se o listinu svobod, která vedla k vytvoření rady, tedy dnešního parlamentu.
 • r. 1337-1453 došlo ke stoleté válce mezi Anglií a Francií, ze které vítězně vyšla Francie.
 • r. 1485 – Válka růží, kterou způsobily neshody mezi vládnoucí dynastií Lancesterů a dynastií Yorků ohledně nástupce na trůn.
 • 15. – 17. století byl na trůnu rod Tudorovců, jejichž nejvýznamnější panovník nesl jméno Jindřich VIII. Tento panovník měl dceru Marii, která neměla žádné potomky a po její smrti na trůn nastoupila její nevlastní sestra Alžběta I. Její vláda byla označována jako zlatý věk, jelikož se značila neobyčejnou pevností, stabilitou, popularitou a respektem k osobě panovníka. Její sídlo se stalo centrem, kde se setkávali básníci, myslitelé a umělci.
 • 17. století - 1. Polovina 18. Století se po smrti Alžběty I. se trůnu ujímá rod Stuartovců.
 • r. 1770 - Anglie, Skotsko a Wales byly sloučeny do Království Velké Británie.
 • Polovina 18. století - r. 1901 – vláda Hannoverské dynastie.
 • r. 1921 - došlo k osamotnění Irska.

Velká Británie se řadí mezi oblasti s mírným oceánským podnebím, které je charakteristické vlhkým a chladnějším počasím. Zásadní vliv na počasí má Atlantský oceán a Golfský proud, který počasí otepluje a zmírňuje. Pokud bychom měli porovnat počasí Velké Británie s Českou republikou, tak jsou zde chladnější léta a mírnější zimy než u nás. Celoroční průměrné teploty se pohybují okolo 10-12 °C. V létě se tu dočkáte průměrných teplot okolo 17 °C a v zimě teplota neklesne pod 0 °C. Pokud se tedy rozhodnete Velkou Británii navštívit, měli byste si s sebou přibalit deštník či pláštěnku, jelikož počasí je zde nepředvídatelné.

Pokud se rozhodnete vycestovat do Velké Británie, je zde hned několik způsobů, jak se na tento ostrov dostat. Mezi nejvyužívanější způsob patří letecká doprava, která je v mnoha případech pohodlnější a rychlejší. Letadla létají pravidelně z Prahy nejčastěji na letiště Heathrow, které se nachází poblíž Londýna a samotný let trvá okolo 2 hodin. Co se týče dopravy v centru hlavního města, funguje zde městská hromadná doprava, která je považována za nejlepší v Evropě, díky svému propracovanému systému. Do ostatních měst Velké Británie se můžete dostat autobusovou či vlakovou dopravou. V těchto jednotlivých městech funguje také městská hromadná doprava.


Dalšími variantami dopravy do Velké Británie je autobus, trajekt či osobní auto.

 

Volný čas ve Velké Birtánii, můžete využít hned několika způsoby. Nejčastějším lákadlem pro turisty bývá samotné hlavní město Londýn, ve kterém se nachází nespočet památek.

Mezi nejznámější a nejvýznamnější památky patří:

 • Tower Bridge – nejznámější most, který patří mezi symboly města.
 • Houses of Parliament and Big Ben – z této budovy je řízeno britské království a zajímavá je i jeho architektura.
 • Buckingham palace – v tomto paláci sídlí královna Alžběta II.
 • Trafalgar square – připomínající bitvu u Trafalgaru z roku 1805.

Co byste určitě ve Velké Británii měli navštívit, pokud se řadíte mezi fotbalové nadšence, jsou města Manchester, londýnskou čtvrť Fulham, Liverpool či Glasgow.

Za zmínku stojí i tradiční anglické hospody, které byste měli také navštívit. V těchto hospodách ochutnáte tradiční, anglická, svrchně kvašená piva.

K dalším místům, které byste neměli vynechat, patří například:

 • Brighton – jedno z největších a nejznámějších letovisek Velké Británie.
 • Cornwall-  tradiční anglické hrabství.
 • Lake District- největší národní park v Anglii.
 • Pro cestování do Velké Británie budete potřebovat platný cestovní pas.
 • Českou ambasádu naleznete přímo v Londýně.
 • Hodinky si přetočte o hodinu dozadu.
 • Anglická telefonní předvolba je +44.
 • Na ostrově jsou zásuvky anglického typu (230 V/50 Hz), tudíž si nezapomeňte přibalit adaptér.
 • Pro vstup do země nepotřebujete žádné specifické očkování.
 • Používání kreditních karet je rozšířené a akceptovány jsou karty Visa, Access/Mastercard, American Express.

Seznam nabízených středních škol podle země

Státní střední školy - Velká Británie

Velká Británie je zemí vzdělanosti. Gramotnost a všeobecný přehled Britů se v mezinárodním srovnání drží elegantně vysoko. Určitý počet zahraničních studentů a kvalitní péče o ně je součástí dobré vizitky většiny britských colleges (středních škol). Programy pro mezinárodní studenty jsou ve Velké Británii pečlivě propracované.

Cena za rok od: 7 690 GBP/Cena za semestr od: 7 250 GBP

Přejít na podrobné informace o Státní střední školy - Velká BritánieStudium s přípravou na A-Levels, IB program - Velká Británie

A-levels (tzv. advanced levels) jsou státní zkoušky, které britští studenti skládají ve věku 18 let. Diplom A-level je mezinárodně uznávaný a akceptovaný většinou zahraničních univerzit. Student má ve 3. a 4. ročníku střední školy 8–12 různých předmětů. V prvním maturitním ročníku mají studenti 4-5 předmětů. Z těchto předmětů skládají na konci roku zkoušku (tzv. AS level). Ve  druhém roce si v daných předmětech dále zdokonalují své znalosti a vše je završeno složením maturity.

Přejít na podrobné informace o Studium s přípravou na A-Levels, IB program - Velká BritánieSoukromé střední školy - Velká Británie

V rámci britského vzdělávacího systému mají soukromé školy poměrně silnou pozici. Platí to nejenom historicky, ale bezesporu i v současné době. Jednotlivé školy jsou hodně osobité, ale vyznačují se i určitými společnými parametry. Mají zpravidla vysokou akademickou úroveň a často i prestiž a studentům nabízí nadstandardní zázemí jak po stránce personální (vyučující), tak i materiální (budovy školy, sportoviště, ateliéry, apod.) Na všechny tyto okolnosti jsou profesoři i studenti dané školy patřičně hrdí. 

Cena za rok od: 19 990 GBP/Cena za semestr od: 12 990 GBP

Přejít na podrobné informace o Soukromé střední školy - Velká BritánieBrockenhurst College

Brockenhurst College je velmi prestižní britská střední škola, která se pyšní bezkonkureční polohou v srdci nadhérného New Forest National Park v hrabství Hampshire. Škola má více jak stoletou historii a nabízí mnoho A Level kurzů a kurzů vyššího vzdělání. Na škole studuje okolo 3 000 studentů, z čehož je 5 % mezinárodních. Brockenhurst College je tak ideální volbou, pokud chcete zažít pravou atmosféru britské college. Studenti se také každoročně dostávají na nejlepší světové univerzity, 85 % z nich bylo přijato do TOP 50 univerzit světa.

 

Cena za semestr od: 7 150 GBP

Přejít na podrobné informace o Brockenhurst College