Švýcarsko je federaci, která se skládá z 23 kantonů s hlavním městem Bern. Zajímavostí je , že tato země má čtyři úřední jazyky, kdy už v 19. století byla ústavně přijata rovnoprávnost jazyků. Největší část obyvatelstva mluví německy (63,7 %), druhý nejvíce rozšířený jazyk je francouzština (20,4 %), dále italština (6,7 %) a nejmenší část tvoří rétorománština (pouze 0,5 %). Švýcarsko je velmi oblíbeným turistickým cílem, kdy návštěvníky lákají především dechberoucí Alpy či průzračná jezera. Pro švýcarskou ekonomiku je typický špičkový průmysl se zaměřením na jemné strojírenství, hodinářství, farmaceutický průmysl či lékařské přístroje. Světoznámé je ovšem i zpracování potravin, typickým dárkem ze Švýcarska je určitě čokoláda a sýry.

Jelikož není Švýcarsko členem EU, má vlastní měnu, kterou je švýcarský frank (CHF). Spolu v celní a měnové unii je se Švýcarskem ještě Lichtenštejnsko, které používá švýcarský frank jako svou měnu od roku 1921. 

Na území Švýcarska se během let vystřídalo několik národů, ať už to byli Keltové nebo Germáni. Nějakou dobu spadalo toto území do Římské říše, po jejím rozpadu následně do Franské říše. Od 13. století se začalo formovat konfederační společenství. Švýcarsko je přísně neutrální, ani během 20. století se nezúčastnilo žádných konfliktů. Spolu s Lichtenštejnskem je jedinou zemí střední Evropy, která není členem EU. Je ovšem členem Rady Evropy, OECD, WTO a součástí schengenského prostoru. 

Obecně můžeme říci, že švýcarské podnebí je mírné. Počasí je ovšem silně ovlivňováno nadmořskou výškou, a je tak velmi různorodé. Typickým prvkem jsou také velké výkyvy teplot. Jarní počasí je poněkud nepředvídatelné, léta jsou velmi podobná jako v České republice, kdy se teploty pohybují mezi 18 a 27 stupni. Stálé počasí je možné očekávat na podzim, který je mírný a stálý. V zimě můžeme očekávat sněhovou nadílku, v nížinách je často smíšená s deštěm doprovázeným mlhou. Pro turistiku je určitě vhodným obdobím konec jara a podzim, ale i milovníci zimních radovánek často volí Švýcarsko jako svůj turistický cíl.

Švýcarsko je známé vysokou kvalitou poskytovaných služeb, přesností a spolehlivostí. V rámci dopravy se pyšní hustou sítí silnic a dálnic. Co je ovšem pro Švýcarsko typické je světoznámá železnice, která je jedna z nejlepších na světě a tvoří páteř celé veřejné dopravy. Spolu s různorodými horskými a úzkorozchodnými drahami představuje železnice symbol Švýcarska.

    

Z České republiky je možné využít letecké spojení do Curychu, Ženevy či Bernu a následně se veřejnou dopravou pohodlně dopravíte do cíle. Nejvýhodnější lety nabízí většinou SWISS Air. Pro cestu do Švýcarska je však možné využít i autobusovou či vlakovou dopravu přímo z ČR.

Švýcarsko je velmi oblíbeným turistickým cílem, který dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky. Sportovní nadšenci mohou do Švýcarska vyrazit v jakémkoliv ročním období - jaro, léto a podzim jsou ideální pro turistiku, cyklistiku či vodní sporty. V zimě jsou švýcarské Alpy ideální destinací pro lyžování, právě ve Švýcarsku naleznete ty nejluxusnější lyžařská střediska jako Zermatt, Wengen nebo Saas Fee.

Za návštěvu určitě stojí i jezera, v zemi jich naleznete více jak 1500, mezi ty nejznámější patří to Bodamské, Ženevské či jezero u Lausanne.

  

Pro cestování je možné využít speciální nabídky na vlakovou dopravu, které vás opravňují využívat všechny vlaky v daném regionu/časovém období. Životním zážitkem je bezpochyby i jízda Glacier Express či Bernina Express.

Švýcarsko určitě nemůžete opustit bez vyzkoušení typických švýcarských pochoutek - sýrové fondue, Raclette, Rösti a čokoláda!

    


Seznam nabízených kurzů pro juniory podle země

Alpadia - Kurz pro Juniory

Francouzštinu nemusíte studovat jen ve Francii nebo v Kanadě, skvělou variantou je nádherné Švýcarsko - země plná přírodních krás s vysokým akademickým vzděláním. Vyražte na Summer Camp do města Montreux - Perly Švýcarské riviéry, které vám pomůže objevit místní kulturu a zvyky. Kromě zdokonalení jazykových dovedností se těšte na nejrůznější sportovní aktivity včetně horských a vodních sportů - Riviéra je ten pravý sportovní ráj.

Přejít na podrobné informace o Alpadia - Kurz pro Juniory