Velká Británie (Spojené království Velké Británie a Severního Irska) je největším ostrovním státem v Evropě, ve kterém žije okolo 60 milionů obyvatel. Je tvořen unií historických zemí, do které spadá Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Je parlamentní monarchií v čele s královnou Alžbětou II. Kořeny tohoto ostrovního státu spadají až do 9. století a narodilo se tu od té doby nespočet slavných osobností z řad básníků, dramatiků, romanopisců, malířů, architektů i hudebníků. Spojené království patří k velmi časté volbě pro studium angličtiny. Je dobře dostupné letecky i autobusem a jazykové školy jsou zde na vysoké úrovni a v široké nabídce. Hlavním městem Velké Bitánie je Londýn, který se řadí mezi města s nejvyšší životní úrovní v Evropě. Čekají vás zde  procházky podél Temže, nepřeberné množství galerií, markety, umělecké čtvrti a mnoho dalších. Úředním jazykem je angličtina, kterou se mluví na většině území s mnoha dialekty. Hlavní měnou této země je libra štěrlinků. 

Historie Velké Británie sahá už do doby ledové, kdy ještě jednotlivé ostrovy tohoto státu byly spojeny s pevninou. V době neolitu (7 tis. př. n. l.), době bronzové (1800 př. n. l.) a době železné došlo k prvnímu osídlení tohoto ostrova. Na tomto ostrově se postupně vystřídalo několik kmenů, ke kterým například patřily: Keltové, Římané, Anglové, Sasové či Jutové, jejichž osídlení bylo v následujících letech:

 • 450 př. n. l. - Keltové
 • 55 př. n. l. - Římané
 • r. 407 - Germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů.

Důležité události Velké Británie:

 • r. 1016-1042 – území anglického království bylo napadeno a podmaněno Vikingy.
 • r. 1066 - bitva u Hastingsu, kdy byl zabit anglický král Harold II. Normanským vévodou Vilémem zvaným Dobyvatelem, který vzápětí založil novou anglickou dynastii.
 • r. 1215 byla omezena královská moc listinou Magna Charta. Jednalo se o listinu svobod, která vedla k vytvoření rady, tedy dnešního parlamentu.
 • r. 1337-1453 došlo ke stoleté válce mezi Anglií a Francií, ze které vítězně vyšla Francie.
 • r. 1485 – Válka růží, kterou způsobily neshody mezi vládnoucí dynastií Lancesterů a dynastií Yorků ohledně nástupce na trůn.
 • 15. – 17. století byl na trůnu rod Tudorovců, jejichž nejvýznamnější panovník nesl jméno Jindřich VIII. Tento panovník měl dceru Marii, která neměla žádné potomky a po její smrti na trůn nastoupila její nevlastní sestra Alžběta I. Její vláda byla označována jako zlatý věk, jelikož se značila neobyčejnou pevností, stabilitou, popularitou a respektem k osobě panovníka. Její sídlo se stalo centrem, kde se setkávali básníci, myslitelé a umělci.
 • 17. století - 1. Polovina 18. Století se po smrti Alžběty I. se trůnu ujímá rod Stuartovců.
 • r. 1770 - Anglie, Skotsko a Wales byly sloučeny do Království Velké Británie.
 • Polovina 18. století - r. 1901 – vláda Hannoverské dynastie.
 • r. 1921 - došlo k osamotnění Irska.

Velká Británie se řadí mezi oblasti s mírným oceánským podnebím, které je charakteristické vlhkým a chladnějším počasím. Zásadní vliv na počasí má Atlantský oceán a Golfský proud, který počasí otepluje a zmírňuje. Pokud bychom měli porovnat počasí Velké Británie s Českou republikou, tak jsou zde chladnější léta a mírnější zimy než u nás. Celoroční průměrné teploty se pohybují okolo 10-12 °C. V létě se tu dočkáte průměrných teplot okolo 17 °C a v zimě teplota neklesne pod 0 °C. Pokud se tedy rozhodnete Velkou Británii navštívit, měli byste si s sebou přibalit deštník či pláštěnku, jelikož počasí je zde nepředvídatelné.

Pokud se rozhodnete vycestovat do Velké Británie, je zde hned několik způsobů, jak se na tento ostrov dostat. Mezi nejvyužívanější způsob patří letecká doprava, která je v mnoha případech pohodlnější a rychlejší. Letadla létají pravidelně z Prahy nejčastěji na letiště Heathrow, které se nachází poblíž Londýna a samotný let trvá okolo 2 hodin. Co se týče dopravy v centru hlavního města, funguje zde městská hromadná doprava, která je považována za nejlepší v Evropě, díky svému propracovanému systému. Do ostatních měst Velké Británie se můžete dostat autobusovou či vlakovou dopravou. V těchto jednotlivých městech funguje také městská hromadná doprava.


Dalšími variantami dopravy do Velké Británie je autobus, trajekt či osobní auto.

 

Volný čas ve Velké Birtánii, můžete využít hned několika způsoby. Nejčastějším lákadlem pro turisty bývá samotné hlavní město Londýn, ve kterém se nachází nespočet památek.

Mezi nejznámější a nejvýznamnější památky patří:

 • Tower Bridge – nejznámější most, který patří mezi symboly města.
 • Houses of Parliament and Big Ben – z této budovy je řízeno britské království a zajímavá je i jeho architektura.
 • Buckingham palace – v tomto paláci sídlí královna Alžběta II.
 • Trafalgar square – připomínající bitvu u Trafalgaru z roku 1805.

Co byste určitě ve Velké Británii měli navštívit, pokud se řadíte mezi fotbalové nadšence, jsou města Manchester, londýnskou čtvrť Fulham, Liverpool či Glasgow.

Za zmínku stojí i tradiční anglické hospody, které byste měli také navštívit. V těchto hospodách ochutnáte tradiční, anglická, svrchně kvašená piva.

K dalším místům, které byste neměli vynechat, patří například:

 • Brighton – jedno z největších a nejznámějších letovisek Velké Británie.
 • Cornwall – tradiční anglické hrabství.
 • Lake District – největší národní park v Anglii.
 • Pro cestování do Velké Británie budete potřebovat platný cestovní pas.
 • Českou ambasádu naleznete přímo v Londýně.
 • Hodinky si přetočte o hodinu dozadu.
 • Anglická telefonní předvolba je +44.
 • Na ostrově jsou zásuvky anglického typu (230 V/50 Hz), tudíž si nezapomeňte přibalit adaptér.
 • Pro vstup do země nepotřebujete žádné specifické očkování.
 • Používání kreditních karet je rozšířené a akceptovány jsou karty Visa, Access/Mastercard, American Express.

Brexit a informace ohledně studia ve Velké Británii od ledna 2021

Od ledna 2021 jsou občané ze zemí v rámci EHP a Švýcarska považování ve Velké Británii za „non visa nationals“ a pro jejich pobyt ve Velké Británii kratší než 6 měsíců nebude třeba vízum.

Studium v rámci turistického vstupu bude možné v délce do 6 měsíců v případě, že probíhá na akreditované instituci. O vstup do Velké Británie nebude třeba žádat předem, návštěvník ze zemí v rámci EHP nebo Švýcarska se prokáže na hranicích platným pasem. Do 1. října 2021 je možné do Velké Británie vstoupit na občanský průkaz.

Pokud bude vaše studium delší než 6 měsíců, bude možné žádat o krátkodobá víza (do 11 měsíců) nebo studentská víza.

Pokud přicestujete do Velké Británie nejpozději 31. prosince 2020, je možné žádat o tzv. EU Settlement Scheme. Pokud bude vaše žádost schválena, zůstává váš status ve Velké Británii nezměněn do 30. června 2021, a i po tomto datu budete moci ve Velké Británii žít a pracovat. Pokud splníte podmínky, budete považování za „usedlíka“, pokud ne, můžete získat „předběžný status usedlíka“ a po splnění podmínek žádat o změnu na status „usedlíka“. Více informací zde.

V případě studia na středních školách dochází ke změně v tom smyslu, že studium na tzv. state schools bude možné v délce max. 6 měsíců (tedy na 1 nebo 1,5 termu). Pro studenty, kteří budou studovat na state college (pro studenty ve věku 16+), se možnost délky studia nemění a je tak možné odstudovat celé studium A-levels.


Seznam nabízených jazykových kurzů podle země

Centre of English Studies, Worthing

Centre of English studies (CES) byla založena v roce 1979 a patří mezi nejprestižnější školy v Evropě. V roce 2014 byla vyhlášena školou roku a má několik akreditací. Worthing je přímořské městečko s 8 km promenádou, molem a množstvím atrakcí. CES sídlí ve viktoriánské budově, pár minut od centra a pobřeží. Worthing je známý pro nejslunnější podnebí ve Velké Británii, ideállní k prázdninovému studiu!

Přejít na podrobné informace o Centre of English StudiesCentre of English Studies, Leeds

Centre of English studies (CES) byla založena v roce 1979 a patří mezi nejprestižnější školy v Evropě. V roce 2014 byla vyhlášena  školou roku a má několik akreditací. Leeds je živé studentské město obklopeno překrásnou krajinou. Pokud vás láká pobřeží severní Anglie, vydejte se do Leedsu, příjemně vás překvapí. Leeds je dostatečně velký na spousty zábavy ve volném čase a přitom ne až tak velký, aby se člověk snadno a rychle zorientoval.  

Přejít na podrobné informace o Centre of English StudiesCentre of English Studies, Londýn

Centre of English studies (CES) byla založena v roce 1979 a patří mezi nejprestižnější školy v Evropě. Má akreditaci British Council a English UK. Budova školy je 20 minut od centra a nachází se ve Wimbledonu, který je domovem světoznámého tenisového klubu a jedením z nejlukrativnějších míst v Londýně. Ve volném čase můžete navštívit Buckinghamský palác a Hyde Park nebo jít na nákupy na slavnou londýnskskou Oxford Street. V Londýně se nikdy nebudete nudit!

Přejít na podrobné informace o Centre of English StudiesCentre of English Studies, Oxford

Centre of English studies (CES) byla založena v roce 1979 a patří mezi nejprestižnější školy v Evropě. Má akreditaci British Council a English UK. CES Oxford je sympatická menší škola se zázemím v nádherné historické budově  obklopené zahradou na klidném vesnici Wheatley na předměstí. Oxford je studentské město, které se pyšní nejstarší anglickou univerzitou, což je ideální prostředí pro studium anglického jazyka! Dokonalý mix tradičního vesnického život a studentských nocí ve městě! 

Přejít na podrobné informace o Centre of English StudiesKaplan International English, Bournemouth

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Moderní budova školy se nachází pouhých 10 minut od centra a pláže. Škola disponuje výborným personálním obsazením, pestrým doprovodným programem a širokou nabídku ubytování. Samotný Bournemouth, označovaný někdy jako stínový Londýn, je klidnější verzí s výbornými klimatickými podmínkami. Druhou přezdívkou je pro Bournemouth také anglické Miami. Přímořské letovisko s 16 km dlouhou písečnou pláži přímo vybízí nejen k letním studijním prázdninám.

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishKaplan International English, Edinburgh

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Budova  školy se nachází v elegantní georgiánské budově, má vynikající moderní vybavení a nachází pouze pár minut od známé Princess Street. Město Edinburgh vás pohltí svým bohatým kulturním životem, architekturou a jedinečnou atmosférou. Stejně jako v ostatních městech, kde má škola Kaplan zázemí, i zde vás čeká velmi kvalitní výuka, tak neváhejte s pojďte s námi studovat do hlavní skotské metropole!

 

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishKaplan International English, Oxford

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Budova školy je výborně situovaná, pouhých 10 minut od centra města. Oxford je snad nejslavnější univerzitní město na světě, které doslova přetéká historií. Pyšní se nejstarší anglickou univerzitou, což je ideální prostředí pro studium anglického jazyka! Bohatá historie města je zárukou, že se rozhodně nebudete ve volném čase nudit. Uvolněná atmosféra Oxfordu vás zavede do starých knihkupectví, tradičních anglických hospod a do parků, kde se pořádají nedělní pikniky.

 

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishKaplan International English, Cambridge

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Budova školy se nachází v klidné rezidenční čtvrti Newnham, jen 10 minut jízdy autobusem od centra města.V Cambridge vás čeká kromě kvalitní výuky také zajímavý program mimo studium. Bohatá historie města je zárukou, že se rozhodně nebudete ve volném čase nudit! Na školách Kaplan panuje obecně velmi přátelská atmosféra a to platí i pro tuto školu.

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishKaplan International English, Torquay

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Další campus naleznete v malebném městečku Torquay v oblasit Devon, které je nazýváno díky svému klimatu anglická riviéra, ale je proslaveno i jako rodiště Agathy Christie. Celá oblast Devon je přátelské a bezpečné místo, známé pro krásné pláže, útesy a živé přístavy. Škola mimo kvalitní výuky a zázemí disponuje krásnou zahradou a terasou s bazénem, kde se učení stává skutečně příjemným zážitkem. 

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishInternational House, Newcastle

Výborná škola zastřešená organizací International House. Nabízí širokou individualizovanou nabídku pro studenty obecné angličtiny, ale také Teaching Training program pro učitele, či zajímavý Internship program pro pokročilejší studenty. V Newcastelu najdete jedny z nejlepších divadel a uměleckých galerií ve Velké Británii, ale na své si zde přijdou i milovníci nočního života. Škola ani město vás nezklame.  Škola nabízí i mnoho sportovních kurzů.

Přejít na podrobné informace o International HouseInternational House, Bristol

Škola IH Bristol si za svou téměř třicetiletou historii vybudovala výborné renomé, které před několika lety zpečetila zařazením mezi školy International House. Nebojí se nabídnout svým studentům i mnohé navíc. Oblíbené jsou například extra konverzační hodiny v odpoledním čase. Bristol je přátelské, bezpečné a atraktivní město. Z Prahy je dostupné přímým leteckým spojem. Pojďte studovat do jednoho z nejteplejších a nejkulturnějších měst Velké Británie.

Přejít na podrobné informace o International HouseLive Language, Glasgow

Tato škola nabízí výborný poměr mezi kvalitou a cenou, také byla akreditována British Councilem  Historická budova školy se nachází blízko centra hned vedle univezity West End. Součástí areálu je krásná zahrada a kavárna kde můžete trávit odpolední samostudium. V okolí se také nachází spousta muzeí, obchodů, restaurací a barů. Glasgow je největší skotské město, které vás jistě uchvátí.

Přejít na podrobné informace o Live LanguageKaplan International English, Bath

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Kaplan má své zastoupení také v překrásném historickém městě Bath, kde jsou všechny budovy v centru z tzv. Bath Stone a právem je centrum na seznamu UNESCO. Bath je známé jako lázeňské město, pyšní se jak historickými termály, tak i nejnovějšími spa. Škola se nachází v historické budově s moderním vybavením v centru města a nabízí klidné zahrady ve vnitrobloku, ideální pro práci na čerstvém vzduchu. Kavárny, obchody a restaurace jsou doslova za rohem a zpříjemní vám jistě každé volné odpoledne. 

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishKaplan International English, Liverpool

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Škola se nachází ve druhém patře English Heritage v památkově chráněné budově, jen kousek od mnoha turistických atrakcí, včetně legendární Cavern Club, kde hrávali populární Beatles. Liverpoolu není jen kulturním centrem, ale další fotbalová metropole, anglický fotbalový zápas ve vás určitě zanechá další nezapomenutelný zážitek!

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishKaplan International English, Manchester

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Mimo to, že škola nabízí kvalitní výuku a výborné vybavení, je také skvěle situovaná přímo v centru Manchesteru.
Manchester nabízí mnoho aktivit od historických památek přes nakupování k věhlasnému fotbalu! Užijte si fotbalový zápas, piknik v Heaton Parku nebo výlet do malebných anglických vesniček.

 

 

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishSevernvale Academy, Shrewsbury

Severnvale Academy je rodinnou školou, kterou nejlépe vystihují slova profesionalita, flexibilita a osobní přístup. Je ideální pro zájemce o seriózní studium angličtiny. Škola je schopna navrhnout individuální plán studentům všech úrovní znalosti jazyka. Shrewbury je město situované mimo hlavní proud turismu, atraktivní, klidné, kompaktní, jako stvořené pro poctivé studium. 

Přejít na podrobné informace o Severnvale AcademyOISE, Cambridge

Jazyková škola OISE nabízí ve Velké Británii kurzy v někoka destinacích. Vyberte si místo, které se vám nejlépe zamlouvá, a OISE už udělá vše proto, abyste ze svého jazykového pobytu vytěžili maximum. V každé destinaci na vás čekají moderně vybavené prostory uzpůsobené na míru jazykové škole, která se specializuje na kurzy pro manažery a nabízí velmi kvalitní jazykové vzdělání, které vás posune dál ve vašem byznysu.

Přejít na podrobné informace o OISEOISE, Oxford

Jazyková škola OISE nabízí ve Velké Británii kurzy v někoka destinacích. Vyberte si místo, které se vám nejlépe zamlouvá, a OISE už udělá vše proto, abyste ze svého jazykového pobytu vytěžili maximum. V každé destinaci na vás čekají moderně vybavené prostory uzpůsobené na míru jazykové škole, která se specializuje na kurzy pro manažery a nabízí velmi kvalitní jazykové vzdělání, které vás posune dál ve vašem byznysu.

Přejít na podrobné informace o OISECentre of English Studies, Edinburgh

Centre of English studies (CES) byla založena v roce 1979 a patří mezi nejprestižnější školy v Evropě. V roce 2014 byla vyhlášena školou roku a má několik akreditací. Škola se nachází pouhých pár minut chůze od proslulé Princes Street, která je centrem nákupů a zábavy. Edinburgh je město kontrastů kombinujících nakupování, historické památky, zahrady a spousty restaurací a kaváren. Edinburgh se právem řadí mezi nejvíce vzrušující a kulturně krásná města na světě.

Přejít na podrobné informace o Centre of English StudiesKaplan International English, Londýn

Síť škol Kaplan International English patří mezi špičku v oblasti výuky cizých jazyků. Obě londýnské školy jsou výborně situovány. Kaplan používá vlastní učebnice a neustále investuje do nových technologií. Londýn je historické a zároveň kosmopolitní město ve kterém si užijete každý krok!

Přejít na podrobné informace o Kaplan International EnglishSprachcaffe, Brighton

Škola Sprachcaffe Brighton nabízí výbornou kvalitu, kterou dokazuje akreditací Britské rady. Budova školy je velmi dobře vybavena a nachází se pouhých 5 minut od krásné pláže, kde můžete mimo koupání zkusit i řadu vodních sportů. Brighton je takzvanou riviérou, kde vládne příjemná atmosféra a díky komfortnímu klimatu tak nabízí výborné příležitosti k odpolednímu relaxování. Brighton je dokonalým spojením městského života a uvolněného prostředí u moře, tak vyrazte studovat a získat nezapomenutelné zážitky!

Přejít na podrobné informace o SprachcaffeSprachcaffe, Londýn

Sprachcaffe London nabízí výbornou kvalitu, kterou dokazuje akreditací Britské rady a členstvím v English UK. Budova školy ve viktoriánském stylu se nachází na typickém anglickém předměstí Ealing, pouhých 20 minut od centra města. V okolí školy se nachází spousta typických anglických hospůdek a restaurací, kde si můžete procvič anglickou konverzaci s rodilými mluvčími! Londýn je kolébkou historie a zároveň jedno z největších kosmopolitních  Evropy, ideální místo pro studium angličtiny.

Přejít na podrobné informace o SprachcaffeCastle School of English, Brighton

Castle school of english Brighton je měnší rodinná škola s velmi přátelskou atmosférou, která nabízí mimo kvalitní výuky a velmi příznivé ceny. Škola se nachází v docházkové chůzi od nákupního centra Churchill Square, vlakového nádraží a městského parku a  pláže. Brighton je dokonalým spojením městského života a uvolněného prostředí u moře, tak vyrazte studovat a získat nezapomenutelné zážitky!

Přejít na podrobné informace o Castle School of EnglishSCL International College, Londýn

Jazyková škola s moderním ubytováním vás čeká v Londýně pod značkou SCL International College. Na výběr máte kampusy v Kentish Town a v Camden Town. Vše máte pod jednou střechou a volný čas, který ušetříte dojížděním, můžete věnovat objevování okolí. 

Přejít na podrobné informace o SCL International College