Velká Británie (Spojené království Velké Británie a Severního Irska) je největším ostrovním státem v Evropě, ve kterém žije okolo 60 milionů obyvatel. Je tvořen unií historických zemí, do které spadá Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Je parlamentní monarchií v čele s královnou Alžbětou II. Kořeny tohoto ostrovního státu spadají až do 9. století a narodilo se tu od té doby nespočet slavných osobností z řad básníků, dramatiků, romanopisců, malířů, architektů i hudebníků. Spojené království patří k velmi časté volbě pro studium angličtiny. Je dobře dostupné letecky i autobusem a jazykové školy jsou zde na vysoké úrovni a v široké nabídce. Hlavním městem Velké Bitánie je Londýn, který se řadí mezi města s nejvyšší životní úrovní v Evropě. Čekají vás zde  procházky podél Temže, nepřeberné množství galerií, markety, umělecké čtvrti a mnoho dalších. Úředním jazykem je angličtina, kterou se mluví na většině území s mnoha dialekty. Hlavní měnou této země je libra štěrlinků. 

Historie Velké Británie sahá už do doby ledové, kdy ještě jednotlivé ostrovy tohoto státu byly spojeny s pevninou. V době neolitu (7 tis. př. n. l.), době bronzové (1800 př. n. l.) a době železné došlo k prvnímu osídlení tohoto ostrova. Na tomto ostrově se postupně vystřídalo několik kmenů, ke kterým například patřily: Keltové, Římané, Anglové, Sasové či Jutové, jejichž osídlení bylo v následujících letech:

 • 450 př. n. l. - Keltové
 • 55 př. n. l. - Římané
 • r. 407 - Germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů.

Důležité události Velké Británie:

 • r. 1016-1042 – území anglického království bylo napadeno a podmaněno Vikingy.
 • r. 1066 - bitva u Hastingsu, kdy byl zabit anglický král Harold II. Normanským vévodou Vilémem zvaným Dobyvatelem, který vzápětí založil novou anglickou dynastii.
 • r. 1215 byla omezena královská moc listinou Magna Charta. Jednalo se o listinu svobod, která vedla k vytvoření rady, tedy dnešního parlamentu.
 • r. 1337-1453 došlo ke stoleté válce mezi Anglií a Francií, ze které vítězně vyšla Francie.
 • r. 1485 – Válka růží, kterou způsobily neshody mezi vládnoucí dynastií Lancesterů a dynastií Yorků ohledně nástupce na trůn.
 • 15. – 17. století byl na trůnu rod Tudorovců, jejichž nejvýznamnější panovník nesl jméno Jindřich VIII. Tento panovník měl dceru Marii, která neměla žádné potomky a po její smrti na trůn nastoupila její nevlastní sestra Alžběta I. Její vláda byla označována jako zlatý věk, jelikož se značila neobyčejnou pevností, stabilitou, popularitou a respektem k osobě panovníka. Její sídlo se stalo centrem, kde se setkávali básníci, myslitelé a umělci.
 • 17. století - 1. Polovina 18. Století se po smrti Alžběty I. se trůnu ujímá rod Stuartovců.
 • r. 1770 - Anglie, Skotsko a Wales byly sloučeny do Království Velké Británie.
 • Polovina 18. století - r. 1901 – vláda Hannoverské dynastie.
 • r. 1921 - došlo k osamotnění Irska.

Velká Británie se řadí mezi oblasti s mírným oceánským podnebím, které je charakteristické vlhkým a chladnějším počasím. Zásadní vliv na počasí má Atlantský oceán a Golfský proud, který počasí otepluje a zmírňuje. Pokud bychom měli porovnat počasí Velké Británie s Českou republikou, tak jsou zde chladnější léta a mírnější zimy než u nás. Celoroční průměrné teploty se pohybují okolo 10-12 °C. V létě se tu dočkáte průměrných teplot okolo 17 °C a v zimě teplota neklesne pod 0 °C. Pokud se tedy rozhodnete Velkou Británii navštívit, měli byste si s sebou přibalit deštník či pláštěnku, jelikož počasí je zde nepředvídatelné.

Pokud se rozhodnete vycestovat do Velké Británie, je zde hned několik způsobů, jak se na tento ostrov dostat. Mezi nejvyužívanější způsob patří letecká doprava, která je v mnoha případech pohodlnější a rychlejší. Letadla létají pravidelně z Prahy nejčastěji na letiště Heathrow, které se nachází poblíž Londýna a samotný let trvá okolo 2 hodin. Co se týče dopravy v centru hlavního města, funguje zde městská hromadná doprava, která je považována za nejlepší v Evropě, díky svému propracovanému systému. Do ostatních měst Velké Británie se můžete dostat autobusovou či vlakovou dopravou. V těchto jednotlivých městech funguje také městská hromadná doprava.


Dalšími variantami dopravy do Velké Británie je autobus, trajekt či osobní auto.

 

Volný čas ve Velké Birtánii, můžete využít hned několika způsoby. Nejčastějším lákadlem pro turisty bývá samotné hlavní město Londýn, ve kterém se nachází nespočet památek.

Mezi nejznámější a nejvýznamnější památky patří:

 • Tower Bridge – nejznámější most, který patří mezi symboly města.
 • Houses of Parliament and Big Ben – z této budovy je řízeno britské království a zajímavá je i jeho architektura.
 • Buckingham palace – v tomto paláci sídlí královna Alžběta II.
 • Trafalgar square – připomínající bitvu u Trafalgaru z roku 1805.

Co byste určitě ve Velké Británii měli navštívit, pokud se řadíte mezi fotbalové nadšence, jsou města Manchester, londýnskou čtvrť Fulham, Liverpool či Glasgow.

Za zmínku stojí i tradiční anglické hospody, které byste měli také navštívit. V těchto hospodách ochutnáte tradiční, anglická, svrchně kvašená piva.

K dalším místům, které byste neměli vynechat, patří například:

 • Brighton – jedno z největších a nejznámějších letovisek Velké Británie.
 • Cornwall – tradiční anglické hrabství.
 • Lake District – největší národní park v Anglii.
 • Pro cestování do Velké Británie budete potřebovat platný cestovní pas.
 • Českou ambasádu naleznete přímo v Londýně.
 • Hodinky si přetočte o hodinu dozadu.
 • Anglická telefonní předvolba je +44.
 • Na ostrově jsou zásuvky anglického typu (230 V/50 Hz), tudíž si nezapomeňte přibalit adaptér.
 • Pro vstup do země nepotřebujete žádné specifické očkování.
 • Používání kreditních karet je rozšířené a akceptovány jsou karty Visa, Access/Mastercard, American Express.

Brexit a informace ohledně studia ve Velké Británii od ledna 2021

Od ledna 2021 jsou občané ze zemí v rámci EHP a Švýcarska považování ve Velké Británii za „non visa nationals“ a pro jejich pobyt ve Velké Británii kratší než 6 měsíců nebude třeba vízum.

Studium v rámci turistického vstupu bude možné v délce do 6 měsíců v případě, že probíhá na akreditované instituci. O vstup do Velké Británie nebude třeba žádat předem, návštěvník ze zemí v rámci EHP nebo Švýcarska se prokáže na hranicích platným pasem. Do 1. října 2021 je možné do Velké Británie vstoupit na občanský průkaz.

Pokud bude vaše studium delší než 6 měsíců, bude možné žádat o krátkodobá víza (do 11 měsíců) nebo studentská víza.

Pokud přicestujete do Velké Británie nejpozději 31. prosince 2020, je možné žádat o tzv. EU Settlement Scheme. Pokud bude vaše žádost schválena, zůstává váš status ve Velké Británii nezměněn do 30. června 2021, a i po tomto datu budete moci ve Velké Británii žít a pracovat. Pokud splníte podmínky, budete považování za „usedlíka“, pokud ne, můžete získat „předběžný status usedlíka“ a po splnění podmínek žádat o změnu na status „usedlíka“. Více informací zde.

V případě studia na středních školách dochází ke změně v tom smyslu, že studium na tzv. state schools bude možné v délce max. 6 měsíců (tedy na 1 nebo 1,5 termu). Pro studenty, kteří budou studovat na state college (pro studenty ve věku 16+), se možnost délky studia nemění a je tak možné odstudovat celé studium A-levels.


Seznam nabízených kurzů pro juniory podle země

CES - Kurz pro Juniory

Pokud se rozhodnete poslat své děti na juniorský kurz do Anglie, je škola Centre of English Studies tou správnou volbou. V nabídce lze vybrat mezi individuálním kurzem pro juniory a máme také skupinový kurz pro nejmenší, s neustálým dohledem supervizora, a to již od 12 let věku! Oba typy kurzu kombinují výuku v rozsahu 20 vyučovacích hodin týdně i s odpoledními aktivitami, kterými například jsou různé sporty, talentová soutěž a jiné. V první části kladou lektoři důraz na gramatiku a psané dovednosti, v části druhé si studenti zlepšují poslech a mluvení v anglickém jazyce. 

Přejít na podrobné informace o CES - Kurz pro JuniorySevernvale Academy - Kurz pro Juniory

Další příjemnou variantou pro mládež je Severnvale Academy, příjemná menší škola ve střední části Anglie situována mimo hlavní proud turismu. Tato škola je jedinou akreditovanou školou ve 100tisícovém městě Shrewsbury a spolupracuje jen s léty prověřenými rodinami. Potkáte zde až 90 studentů z 20 různých zemí a zdejší kampus je velmi dobře vybaven. Místní doprava je zajištěna pronajatými autobusy, díky čemuž je pohyb velmi bezpečný a také pohodlný. Můžete si zvolit ze dvou programů odpovídající věku studenta.

Přejít na podrobné informace o Severnvale Academy - Kurz pro JuniorySprachcaffe - individuální kurzy pro juniory

Škola Sprachcaffe je škola s 30 letou tradicí, která je populární destinace zvláště pro mladé studenty. Nabízejí zábavný program pro juniory, který kombinuje výuku angličtiny s tím nejlepším z Brightonu. Kurzy pro mladší studenty zahrnují kromě lekcí obecné angličtiny i aktivity a společenský program, v ceně je zároveň i ubytování a strava. Škola se postará o studenta od začátku jeho pobytu až do konce.

Přejít na podrobné informace o Sprachcaffe - individuální kurzy pro junioryManchester City - Football Academy

Jazykový kurz lze spojit také s aktivním sportem a užít si tak velmi pestrý letní pobyt. Škola City Football Language School každoročně připravuje Fotbalovou Akademii, a to přímo ve fotbalové velmoci v Manchesteru. Získejte ty nejlepší zkušenosti od profesionálních trenérů a přitom si zdokonalte své jazykové dovednosti, optimální kombinace pro budoucí profesionální hráče!

Přejít na podrobné informace o Manchester City - Football AcademyKaplan - Individuální kurz pro juniory

Městečko Bath patří mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO a je tak známé svojí bohatou historií a architekturou. Školu budete mít přímo v centru všeho dění, kousek od útulných kaváren, nádherných parků a zahrad. Díky unikátní výuce a zkušeným lektorům školy Kaplan vás angličtina bude bavit a pokrok přijde již po prvních dnech!

Přejít na podrobné informace o Kaplan - Individuální kurz pro junioryKaplan - Individuální kurz pro juniory

Torquay je klenotem anglické riviéry, ve kterém najdete nádherné pláže, úchvatné palmy a půvabnou krajinu. Kromě rušného přístavu se pokocháte také úžasnou přírodou kolem. Užijte si letní pobyt ve škole s výhledem na moře, velkou zahradou a letní terasou. A v době odpočinku vás jistě nadchne společenská místnost s plazmovou TV, herní konzolí, kulečníkovým stolem a deskovými hrami.

Přejít na podrobné informace o Kaplan - Individuální kurz pro junioryCES - Kurz pro Juniory

Chtěli byste strávit léto v pravé Británii nebo přemýšlíte o studiu na zdejší univerzitě? Škola CES v Oxfordu bude tou pravou volbou. Objevíte krásy tohoto univerzitního města a vytvoříte si tak představu, jaké to je být studentem na prestižní škole! Pro ubytování si můžete vybrat hostiteslkou rodinu nebo rezidenci. Výuka probíhá v krásných prostorách střední školy Ruskin College. Celé město architekturou připomíná Harryho Pottera, tak si to nenechte ujít.

Přejít na podrobné informace o CES - Kurz pro JunioryCES - Kurz pro Juniory

Hledáte kurz v kouzelném velkoměstě? Zdokonalte svou angličtinu ve skotském Edinburghu a rodinné škole CES! Objevte druhé nejnavštěvovanější město Británie a nechte se unést úchvatnou skotskou historií i přírodou v blízkosti pobřeží! 

Přejít na podrobné informace o CES - Kurz pro JunioryBritish Study centre - Juniorský a rodinný pobyt

Máte- lid doma nadšence do angličtiny a zároveň se věnuje tenisu či jezdectví, spojení jazykové kurzu se sportem je ideální volba. Škola Britsh Study Centre s kampusem Wycliffe College vám nabídne perfektní jazykové zázemí a třikrát týdně se děti mohou zdokonalovat i v jejich aktivních koníčcích. Velkou výhodou je pak ubytování na kampusu přímo v rámci prostředí školy a děti talk poznají pravou atmosféru britské střední školy. 

Přejít na podrobné informace o British Study centre - Juniorský a rodinný pobytMore Than English

More Than English je tradiční internátní škola, která přes léto nabízí mladým studentům ve věku 12 až 17 let kvalitní výuku angličtiny a specializaci ve zvolené oblasti. Kampus je situován v anglickém hrabství Shropshire kousek od středověkého městečka Ludlow, jehož dominantou je překrásná zřícenina hradu. Výuka je doprovázena řadou sportovních a kulturních aktivit, díky kterým budou žáci v kontaktu s angličtinou od rána do večera. V programu je také zahrnuta návštěva některé z top destinací Anglie. 

Přejít na podrobné informace o More Than EnglishAcademic Summer

Academic Summer je letní škola, která se soustředí na studium dětí a juniorů během letních měsíců. Nabízí kurzy pro děti od 7 do 17 roků. Studenti si mohou zdokonalit jazyk studiem angličtiny a odborných předmětů. Academic Summer pořádá letní střední školu v různých destinacích - v Londýně, Bristolu, Tauntonu, ale také v Německu a Kanadě. 

Přejít na podrobné informace o Academic SummerCES - Kurz pro Juniory

Centre of English studies (CES) byla založena v roce 1979 a patří mezi nejprestižnější školy v Evropě. V roce 2014 byla vyhlášena  školou roku a má několik akreditací. Leeds je živé studentské město obklopeno překrásnou krajinou. Pokud vás láká pobřeží severní Anglie, vydejte se do Leedsu, příjemně vás překvapí. Leeds je dostatečně velký na spousty zábavy ve volném čase a přitom ne až tak velký, aby se člověk snadno a rychle zorientoval.  

Přejít na podrobné informace o CES - Kurz pro JunioryAcademic Summer

Academic Summer je letní škola, která se soustředí na studium dětí a juniorů během letních měsíců. Nabízí kurzy pro děti od 7 do 17 roků. Studenti si mohou zdokonalit jazyk studiem angličtiny a odborných předmětů. Academic Summer pořádá letní střední školu v různých destinacích - v Londýně, Bristolu, Tauntonu, ale také v Německu a Kanadě. 

Přejít na podrobné informace o Academic SummerAcademic Summer

Academic Summer je letní škola, která se soustředí na studium dětí a juniorů během letních měsíců. Nabízí kurzy pro děti od 7 do 17 roků. Studenti si mohou zdokonalit jazyk studiem angličtiny a odborných předmětů. Academic Summer pořádá letní střední školu v různých destinacích - v Londýně, Bristolu, Tauntonu, ale také v Německu a Kanadě. 

Přejít na podrobné informace o Academic SummerKaplan - Individuální kurz pro juniory

Brighton je oblíbené přímořské městečko na jihu Anglie, hodinu jižně od Londýna. Místní pláže, promenádu a proslavené molo si určitě hned zamilujete. Jedná se o skvělou destinaci, kde poznat britskou kulturu a zdokonalit se v angličtině. 

Přejít na podrobné informace o Kaplan - Individuální kurz pro juniory