Lotyšská republika je jedna ze tří pobaltských zemí, umístěna mezi Estonskem a Litvou. Rozlohově je velmi podobná České republice, ale žijí v ní pouze 2 miliony obyvatel. Dokáže vás učarovat kouzelnou přírodou a může toho nabídnout odpravdu hodně. Hlavním a zároveň největším městem Pobaltí je Riga s více než 700 tisíci obyvateli. Slouží jako kulturní, vzdělávací, politické a průmyslové středisko a má důležitou tranzitní roli mezi Ruskem a západními státy. Většinovou část národa tvoří Lotyši, úředním jazykem je Lotyština. Lotyšsko je parlamentní republikou a od roku 2015 je prezidentem Raimonds Vējonis.

 

Osídlení území Lotyšska sahá až do více než 2000 let před.n.l. Původní obyvatelé přicházeli z oblasti dnešního Ruska a Běloruska, kde hlavní obživu představovalo zemědělství. Od této doby si Lotyšsko přošlo mnoho změnami a fázemi vývoje, až se dostáváme do 20. století, kdy připomíná bouři na moři - je několikrát okupováno Ruskem, Německem, přichází období deportace lidí, jejich zabíjení a kolektivizace zemědelství. Z už tak malého národa zmizí další podstatná část a v 50. letech přicházejí do země dělníci z okolních sovětských republik. K částečné změně dojde ke konci 80. let s příchodem Gorbačova a jeho pedestrojky, pobalstké země nacházejí svůj ztracený hlas a začíná cestka k osamostatnění. V roce 1991 přichází vytoužená samostatnost a vymanění z vlivu SSSR.

V Lotyšsku dochází od roku 1991 k ekonomickému růstu, odbourání celních bariér, připojování k jednotnému hospodářskému prostoru a integraci s evropskými státy. V roce  2004 vstoupila spolu s ČR do EU a do NATO společenství. Řadu let měla země nejvyšší hospodářský růst, který zbrzdila až ekonomická krize v roce 2008.

Ale radost ze samostatnosti státu jen tak něco Lotyšům nevezme!

 

Lotyšsko patří do mírného pásu s kontinentálním klimatem na východě. Směrem do nitra země vliv moře klesá a s ním také teploty. Spíše platí, že podnebí je tvrtdé a deště jsou ojedinělé. Délka denního světla je v zímním období 6 až 7 hodin, naopak v letních měsících vystupuje až na 17 hodin. 

V létě je počasí vcelku příjemné, průměrná červencová teplota je 17 °C s občasnými dešti. Zimní měsíce se vyznačují svou tmavou a ponurou náladou, průměrné teploty zůstávají pod bodem mrazu, sníh tu leží 3 měsíce v roce a Baltské moře zamrzá úplně. Průměrná teplota v lednu se pohybuje od -2 do -6 °C.

Lotyšsko je země se skvostnými místy, nádhernou a rozvinutou přírodou. Možná protože neptaří do jedné z nejnavštěvovanějších zemí Evropy, má v sobě i něco tajuplného. K poznávání toho nabízí opravdu hodně, od hlubokých lesů, písečných pláží až po kouzelná města.

Mězi nejzajímavější místa patří: 

 • Guaja Národní park - to pravé místo pro uvolnění od každodenního stresu plné stezek, středověkých hradů a extrémních sportů jako třeba Bungee Jumping
 • Kuldiga - městečko oplívající stavbami kombinující barokní a dřevěné stavby, přímo volá po romantické procházce
 • Liepaja - přístavní město přezdívané "kde se rodí vítr", protože vítr tady nikdy nepřestává od moře vát, je známe svými dlouhými písečnými plážemi - ideální pro pouštění draka
 • Jurmala a Majori - písečné pláže na severu Lotyšska, skvělé na procházku, ale pozor! voda je i v letních měsících studená
 • a další

Pokud jsi fanoušek dobrého jídla a pití, nezoufej! Centrum hlavního města Riga je plné restaurací a barů - každý si najde to svoje!

 
 • pro cestování do Lotyšska vám postačí platný cestovní pas či občanský průkaz, je součástí EU
 • pro vstup do země nepotřebujete žádné specifické očkování
 • lotyšská telefoní předvolba je +371
 • Velvyslanectví České republiky v Rize najdete na adrese Elizabetes iela 29a, LV-1010 Riga (Čehijas Respublikas véstniecíba)
 • v Lotyšsku je o hodiny více než u nás v ČR - nezapoměňte si přetočit hodinky!
 • cenová hladina je srovnatelná s Českou republikou
 • většina míst je dostupná pomocí železniční dopravy

Seznam nabízených jazykových kurzů podle země

Education Centre Durbe, Riga

Russian Language Academy Durde je škola s více než 20-ti letou tradicí a zaručuje aktuální výukové trendy s nevyšší možnou kvalitou. Je situována v samém centru Rigy (hlavní město Lotyšska), v blízkosti hlavní autobusové a vlakové zastávky, nakupního centra nebo Národního Domu Opery. Heslem školy je "Can Do" a zaměřuje se na interakci mezi studentem a profesorem.

Přejít na podrobné informace o Education Centre Durbe